Primky na celý život

Primkař - Primky na celý život - Primkař    Mechanické hodinky Prim mají vydržet celý život, ne-li déle, a aby to bylo možné, je potřeba se o ně dobře starat. Podívejme se na několik důležitých bodů, abychom přiblížili, jak můžete ošetřovat své Primky na maximum, a udržovat je v dobrém stavu, aby vás provázely po mnoho let a abyste je mohly předat dalším generacím…

1. Nezanedbávejte pravidelné revize

První tip se zdá triviální, ale spoustu majitelů Primek na tuto zásadu bohužel zapomíná. Mechanické hodinky musí zkontrolovat hodinář v průměru každých 3 až 5 let.  Včasnou revizí prodloužíte funkčnost hodinek o mnoho let. 

Pokud hodinky pošlete k revizi, svěříte je tak do rukou odborníků, kteří se o vše postarají s maximální péčí a se zvláštním zřetelem na detail. Jak kontrola vypadá?

Hodinář nejprve oddělí náramek od pouzdra, hodinky následně otevře, aby vymontoval mechanický strojek. Poté kompletně demontuje strojek, díky čemuž může všechny díly velmi pečlivě vyčistit. Pohyblivé části obvykle vyčistí ve speciálních lázních, stejně tak i náramek  (za předpokladu, že jde o kovový).

U některých značek, jako je například Rolex, hodináři po rozebrání a vyčištění zkontrolují každý díl hodinek a případně nahradí části, které je nutné vyměnit, samozřejmě pouze originálními komponenty značky. Tak je to v případě pohyblivých částí, ale také části náramku. Profesionálové navíc mažou všechny díly, u kterých je to třeba, vysoce kvalitními mazivy. Díky tomu redukují účinek tření a opotřebení.

Při opětovném sestavování opravovaných hodinek hodináři často mění těsnění, aby zajistili utěsnění tak dokonalé, jakými se můžou chlubit nové hodinky. Když je revize hotová, provedou hodináři sérii testů na přesnost, vodotěsnost, nebo rezervu chodu. Díky tomu pravidelné revize napomáhají ke správnému fungování hodinek.

2. Pozor na otřesy

Mechanické hodinky Prim představují mistrovské dílo mechaniky a technologie. Jsou ale také citlivé a mohou se jednoduše poškodit. Vůči malým otřesům běžným v každodenním životě je většina hodinek dostatečně odolná. Přesto se snažte se jim maximálně vyhýbat, abyste neohrozili jejich funkčnost. 

Problém však může nastat v případě pádu hodinek ze stolu, nárazu o zeď nebo o jiný tvrdý povrch. Hrozí při nich narušení, nebo dokonce poškození hodinek. Dávejte proto pozor, když hodinky nosíte a když si je nasazujete, případně sundáváte.

Bez rizika není ani třeba jízda na kole. K jejich poškození může přispět jízda přes nezpevněné cesty s výmoly a obrubníky. Chcete-li nárazům předcházet, uvolněte si řemínek od hodinek, i když jdete po chodníku. Minimalizujete tak přímé otřesy.

3. Skladujte hodinky v pokojové teplotě

Jak jsme popsali výše, hodinky si zaslouží zvláštní péči, když je zrovna nosíme, ale vyžadují ji i v případech, kdy je zrovna nepoužíváme. Za takové situace je třeba hodinky přechovávat v místnosti s pokojovou teplotou. Vysoká, nebo nízká teplota ovlivňuje funkčnost mechanismu a přesnost hodinek a může mít za následek nečitelnost ciferníku např. kvůli rosení sklíčka. 

4. Přečtěte si návod k použití

Číst manuály u telefonů nebo ledniček je občas pěkná otrava, které se s chutí vyhneme.  Návodům pro mechanické hodinky je však třeba věnovat důkladnou pozornost. Dozvíte se v nich o možnostech hodinek a také, jaké jsou jejich jednotlivé funkce.

Díky manuálu třeba zjistíte, že je maximálně vhodné nastavovat čas po směru hodinových ručiček, ale také některé méně známé užitečné tipy. Věděli jste například, že pouhé nastavení času na hodinkách v nevhodnou dobu může ovlivnit jejich činnost? U mechanických hodinek vybavených kalendáři jsou některé části strojku v chodu přesně mezi 21.00 a 3.00, kdy dochází ke změně data. Tato doba je označována jako smrtící zóna.

Při manipulací s novými hodinkami může nastat mnoho různých problémů, proto je třeba pečlivě přečíst všechny tipy a pokyny v uživatelské příručce, které jsou často dostupné i na internetu.

5. Před natahováním si hodinky sundejte z ruky

Stále poměrně neznámá rada. I když se korunka jeví lehce přístupná, je více než vhodné hodinky před natahováním sundat ze zápěstí. Musíte být také velmi opatrní, pokud jde o osu, ve které je natahujete. Natahování pod uhlem může poškodit funkci strojku.

V případě, že hodinky sundáte ze zápěstí, mnohem lépe pocítíte odpor vznikající při maximálním natažení. Je důležité na korunku nikdy příliš netlačit a zastavit se, jakmile budete mezi prsty cítit odpor. 

Jakmile skončíte s natahováním hodinek nebo s používáním korunky, dbejte také na to, jak ji vracíte zpět do původní polohy. V případě, že máte korunku šroubovací, ujistěte se, že je pevně dotažená, aniž byste ji tahali příliš na sílu.  Korunka zašroubovaná nedostatečně, může způsobit narušení těsnícího systému, což má vliv na provoz hodinek v delším časovém horizontu.

6. Vyhněte se magnetickým polím

Snadnější poradit, než udělat, protože magnetická pole jsou neviditelná. Je však důležité se jim vyhnout. Mohou totiž zcela ochromit mechanické hodinky a trvale je poškodit. Pamatujte, že magnetická pole vyzařují téměř všechna elektronická zařízení. Proto nedoporučujeme odkládat hodinky na tablet, mobil, rádio, hi-fi systém nebo jinou elektroniku.

Různé hodinky mají odlišnou sílu odolnosti vůči magnetickým polím. Tato síla je vypočtena v jednotce gauss. Věděli jste, že například Milgauss z Rolexu může -  jak název napovídá - odolat síle magnetického pole tisíce gaussů?

Slovo na závěr

Všechny výše uvedené tipy vám napověděli, jak o vaše Primky vhodně pečovat. Hodinky jsou zkrátka šperk, který vyžaduje speciální pozornost. Pozornost se však vyplatí, protože technické a mechanické provedení, které hodináři při výrobě mechanických hodinek používají, jsou nepředstavitelné. A právě i z respektu k jejich práci je třeba se o mechanické hodinky vhodně starat. Za odměnu vám dobře udržované hodinky vydrží celý život a budete je moct předat i dalším generacím.

Hodinářství je právem považováno za extrémně přesný obor. Pravidelné revize vám pomohou zvýšit životnost hodinek a v případě problému vám profesionálové a kvalitní prodejci vždy poradí a případně opraví poruchy.

Na konec je třeba ale zdůraznit, že hodinky jsou určeny k nošení a využívání. Pokud budete i nadále sledovat naše rady a tipy, nemusíte se bát, že vám nebudou vaše Primky sloužit.

 
CHCETE VĚDĚT O NOVINKÁCH A AKCÍCH JAKO PRVNÍ?
Tak neváhejte a přihlaste se k odběru novinek